Nikdo neví lépe, co odradí zloděje od vniknutí do vašeho domu, než zloděj samotný. Navíc některé naše představy o tom, čeho se zloději stoprocentně bojí, nemají se skutečností absolutně nic společného. Podle exkluzivního průzkumu, který si nechal Jablotron vypracovat od společnosti Perfect Crowd Research, vyplývají na povrch zajímavá fakta, která jsou cenná v tom, že pocházejí od samotných pachatelů - zlodějů.

Při výzkumu se 82 % pachatelů vloupání přiznalo: „Průměrně zabezpečený byt otevřu do pěti minut.“ A Češi jim to ještě ulehčují, přes 80 % z oslovených vězňů se do objektu dostalo otevřeným nebo špatně zajištěným oknem.
Výzkum se uskutečnil na konci roku 2012 s cílem dozvědět se zkušenosti pachatelů vloupání a zjistit nejnovější trendy při páchání této trestné činnosti…
Obecně nejčastější chybou, kterou podle pachatelů lidé dělají, je nedostatečné zabezpečení oken. Právě ta celé tři čtvrtiny oslovených považují za nejsnazší cestu do objektů. Druhým nejjednodušším vstupem je údajně sklep. Naopak vchodové dveře jsou pro pachatele prý celkem oříšek a mezi vyloženě snadné propustky do objektů podle nich nepatří ani střecha.
Kudy se zlodějům nejsnáze vniká do objektu?

- Okna (84 %)
- Sklep (74 %)
- Garáž(73 %)
Z průzkumu vyplývá, že z běžných zabezpečovacích systémů jsou pro zloděje největší překážkou alarmy (70 %), bezpečnostní dveře typu NEXT (69 %) a bezpečnostní skla (63 %).

Více než polovinu pachatelů by k odchodu přimělo i označení “Objekt je napojen na pult centrální ochrany“ a stejný počet uvádí, že by si vloupání rozmysleli díky hlídacímu psovi.80 % respondentů naopak uvedlo, že sousedé ve vedlejší domě pro ně nepředstavují žádnou překážku a 2/3 pokračují v krádeži i přes houkající alarm.

Čeho se zloději nebojí?
- Sousedů ve vedlejším domě (80 %)
- Venkovních žaluzií(75 %)
- Fólií na oknech (71 %)
Kdy je pro zloděje vhodná doba pro lup? Celých 52 % dotazovaných uvedlo,že do rodinného domu je lepší přijít v noci. Naopak u panelového domu je podle 74 % respondentů vhodnější den. Významným zjištěním je, že přes 40 % zlodějů preferuje pro vloupání situaci, kdy v objektu spí lidé.
A na základě čeho si pachatelé objekt pro vloupání vytipují? Nejčastěji jsou to podle průzkumu Jablotronu “doporučení” od někoho známého. Přilákají je ale samozřejmě také signály delší nepřítomnosti, plná poštovní schránka nebo to, že se v domě dlouhodobě nevětrá a nesvítí. Rozumné také není ani vystavování cenných věcí či chlubení se jimi například na Facebooku. Sociální sítě dnes využívá při přípravě vloupání zhruba desetina zlodějů.
Způsob tipování objektů:
- Tipy od známých
- Plná poštovní schránka
- Sledování zvyklostí obyvatel domu/bytu
Za rok 2012 Policie ČR eviduje více než 50 tisíc případů krádeže vloupáním a to v celkové škodě takřka dvou miliard korun. Oslovení vězni se sice většinou shodují, že díky dnešním pokročilým zabezpečovacím systémům je proniknout do objektů stále těžší, ovšem i z těchto dat vyplývá, že v ochraně majetku mají Češi pořád rezervy.
8 tipů na vykradení domu od profesionálních zlodějů
1. "Vykrádačky" se odehrávají zásadně v noci.
O tomto faktu jsme tak nějak přesvědčeni všichni, vede nás k tomu selský rozum a nedostatek kriminální praxe. Ve skutečnosti ale záleží na tom, o jaký typ nemovitosti se jedná. Celé tři čtvrtiny dotázaných zlodějů se jednoznačně vyjádřily tak, že by se do panelového bytu šly vloupat zásadně přes den. Úplně jiná situace ale nastává, když je "cílem" rodinný dům. Tam by tito profesionálové raději zavítali v noci. To proto, že v domě, ve kterém spí jeho majitelé, bude zcela jistě vypnut alarm (alespoň si to oslovení zloději myslí).
2. Vykradnou nás maximálně, když budeme na dovolené.
Z průzkumu však vyplývá, že přísloví "příležitost dělá zloděje" je naprosto pravdivé: 75% pachatelů uvádí, že se setkávali s lehkomyslnými a extrémně neopatrnými oběťmi. Jednoduše si všimli pootevřeného okna - a trestný čin byl na světě. Jako další chyby zmiňovaly otevřenou ventilaci nebo klíče od auta pohozené na stole, případně klíče od bytu, které majitel domu nechal ležet v autě. Často se do domu dostali i kvůli nezamčenému zadnímu vchodu. Možná se usmějete, ale nejednou jim majitelé nechali klíč pod rohožkou nebo v květináči.
3. Tak máme zamčené a někdo si zloděje určitě po chvíli všimne.
To by bylo možné v případě, kdyby vniknutí do objektu dnešním pachatelům zabralo nějaký čas. Dotázaní zloději však tvrdili, že se přes běžné zámky FAB, normální dveře a objekt bez elektronického zabezpečení dostanou do dvou minut. Ano, čtete dobře.
4. Máme zatažené žaluzie a sousedé nám to pohlídají.
Tak tady jste také úplně vedle. Přítomnost sousedů ve vedlejším rodinném domě zloději nepovažují za žádnou překážku. Stejně tak žaluzie. Naopak přítomnost hlídacího psa - ať už na zahradě nebo v bytě - už určitému procentu pachatelů vadí a od vniknutí je odrazuje. Ani pes však podle jejich názoru není stoprocentní zárukou ochrany před vloupáním. Drzejší pachatelé tvrdí, že jde o velikost psa a také o to, že se se zlodějem většinou skamarádí. Možná jim i přinesou dobrůtku a pohladí je.
5. Zloději si vytipují cíle podle viditelných znaků.
Zkoušeli jste se vžít do zloděje? Pravda je taková, že za nejjistější tip na vykradení zloději považují echo od svých známých. Na druhém místě uvádějí plnou poštovní schránku. No a auto před domem? To je rozhodujícím ukazatelem jen pro pouhých 4% dotázaných pachatelů. Zajímavým zdrojem tipů se stává Facebook, kde se majitelé často otevřeně baví o tom, kdy pojedou na dovolenou a jak dlouho se na ní budou zdržovat.
6. Hlavně že zloději nevidí dovnitř.
Tomuto "zabezpečení" věří mnoho majitelů nemovitostí. Když přece zloděj neuvidí, jestli je uvnitř něco cenného, nebude riskovat vniknutí. Pravda je opět úplně jiná. Zloději se nejvíce obávají bezdrátového alarmu. Jako druhý odrazující důvod pak uvádějí bezpečnostní dveře.
7. Máme alarm, není čeho se bát.
Zde je třeba vysvětlit, že existují alarmy, které majitelé nenechají napojit na pulty centralizované ochrany. Takových se část zlodějů nebojí. Jen třetina dotázaných zlodějů by ukončila vloupání poté, co zjistí přítomnost alarmu. Když je však alarm napojen na pult centralizované ochrany, většina zlodějů tvrdí, že by se okamžitě stáhli.
Poučení:
Co tedy z výpovědí zlodějů vyplývá? Doporučíme Vám pořídit si alarm napojený na pult centralizované ochrany, nebuďte lehkomyslní a nenechávejte zlodějům hozenou rukavici. A nevěřte chiméram. Zloději jsou často o krok před naším selským rozumem.